Gminna Rada Pożytku Publicznego


W dniu 27 stycznia 2015 roku na kolejnym już spotkaniu Świdnickich Organizacji Pozarządowych, obecni przedstawiciele III sektora uznali, iż dla dalszego rozwoju organizacji pozarządowych zasadnym jest zastanowienie się nad powołaniem na terenie Świdnika Gminnej Rady Pożytku Publicznego. Działanie to może w dużym stopniu przyczynić się nie tylko do rozwoju działających lokalnie organizacji, lecz także do rozwoju gminy. 

Co daje Rada?

Rada składa się z przedstawicieli Urzędu Miasta, Radnych Miasta oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Dzięki temu łatwiejszy jest przepływ informacji pomiędzy administracją a organizacjami pozarządowymi. Obecności Radnych, w składzie tego ciała doradczego daje możliwość lepszego i głębszego przedstawiania obrazu związanego z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych, z wyzwaniami z którymi spotykają się, na co dzień oraz z potrzebami, które wynikają z rozwiązywania problemów społecznych.


Jakie są funkcje Rady?

  1. opiniowanie projektów strategii
  2. opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery pożytku publicznego, w tym programów współpracy,
  3. wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji,
  4. udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną,
  5. wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom.

 

W załączeniu znajduje się Deklaracja chęci powołania Gminnej Rady Pożytku Publicznego. Ponadto przekazujemy Państwu informację o tym, czym jest rada i jak ją powołać.

 

Jeżeli Mają Państwo uwagi, co do treści pisma prosimy przesłać je mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Jeżeli widzą Państwo sens i potrzebę powołania Gminnej Rady Pożytku Publicznego prosimy o wydrukowanie i podpisanie załączonej Deklaracji chęci powołania oraz złożenie jej w Biurze Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społecznej „Modrzew” w Świdniku przy ul. Racławickiej 38-44 lok. 213 lub przesłać do nas pocztą.

W przypadku problemów z dostarczeniem deklaracji do biura stowarzyszenia istnieje możliwość odebrania ich przez naszego Animatora bezpośrednio u Państwa (po uprzednim zgłoszeniu).

 
Deklaracja

Czym są Rady Pożytku Publicznego